Egzoz Emisyon Ölçüm ve Testleri

Yetkili Egzoz Gazı Emisyon Ölçün İstasyonu Öztürk Otomotiv

Egzoz Emisyon Muayenesi Nedir?

Trafikte seyreden araçların egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin zararlı etkilerinden çevreyi korumak amacıyla, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak için yapılan ölçümlerdir.

Egzoz emisyon muayenesi binek araçlar için; Trafiğe çıkış tarihinden itibaren ilk 3 yaş sonunda ve 10 yaşına kadar her 2 yılda bir, 10 yaşından sonra her yıl; Ticari araçlar için; Trafiğe çıkış tarihinden itibaren ilk 1 yaş sonunda ve devamında her yıl yapılması gerekmektedir.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü 1 Ocak 2010'dan itibaren egzoz gazı ölçümü yaptırmayan araçların, araç muayenesi yapılmadığını belirterek, egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırmayan motorlu taşıt sahibine 660 TL, standartlara aykırı emisyona sebep olan motorlu taşıt sahibine ise bin 321 TL idari para cezası uygulanacağını açıkladı.

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğü'nün "Araç Muayenesi Sonucu Belirlenen Eksikliklere İlişkin Kusur Grupları Yönergesi" gereğince egzoz gazı ölçümü yapılmamasının tüm araçlar için 1 Ocak itibariyle ağır kusur olarak kabul edildiğine dikkat çekildi.

Egzos Emisyon Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Egzos emisyon ölçümünü ilk defa yapacak araçlar için sadece ruhsatla gelinmesi yeterlidir. Araç sahibi egzoz emisyon ölçümünü belgeleyemiyorsa, bir önceki döneme ait egzoz emisyon ölçüm bedelini yasal gecikme faizi ile birlikte ödedikten sonra içinde bulunulan yıla ait egzoz emisyon ölçümünü yaptırabilir.

Egzoz emisyon ölçüm işlemi sonucu sınır değerlere uygun çıkmayan araç sahibi, aracının gerekli bakımını ve egzoz emisyon ölçümünü bir ay içerisinde yaptırmakla yükümlüdür.